Srdcový infarkt
Naše srdce potrebuje k svojej funkcii dostatok kyslíka. Pokiaľ sa prúdenie krvi k srdcu výrazne obmedzí alebo úplne zastaví, dôjde k srdcovému infarktu. Príčinou je postupné hromadenie tukových usadenín v cievach, ktoré zásobujú srdce kyslíkom a živinami – ateroskleróza. Je to pomalý proces, avšak časom sa môže stať, že sa časť usadeniny uvoľní, okolo nej sa vytvorí krvná zrazenina a tá môže zablokovať prúdenie krvi cez srdcový sval. Keď srdce nedostáva dostatok kyslíka a živín, hovoríme o ischémii. Srdcový infarkt je vlastne poškodenie alebo odumretie časti srdcového svalu v dôsledku ischémie.
Okrem aterosklerózy môže byť srdcový infarkt spôsobený aj silným kŕčom, ktorý stiahne cievu vyživujúcu srdce. Lekári zatiaľ nevedia, prečo k nemu dochádza, môže sa objaviť nielen na cievach poškodených aterosklerózou, ale aj na zdravých.
Príznaky
Niekedy vzniká srdcový infarkt náhle, jeho prejavy sú intenzívne a ľahko rozpoznateľné. Väčšinou však k nemu dochádza postupne, prejavuje sa miernou bolesťou alebo neurčitým pocitom diskomfortu na hrudníku. Preto ich niektorí pacienti nerozpoznajú a otáľajú až príliš dlho, kým vyhľadajú lekársku pomoc. Mali by ste spozornieť vždy, keď sa u vás objavia tieto príznaky a pre istotu navštíviť lekára, aj keď si myslíte, že ide len o nezávažné problémy:
- Nepríjemné pocity na hrudníku – najčastejšie sa objavujú v strednej časti hrudníka a trvajú dlhšie ako niekoľko minút, prípadne sa vytratia a po chvíli sa opäť objavia. Môžete pociťovať tlak, akoby vám niekto sedel na hrudníku, pocit zovretia, „plnosti“ pľúc alebo bolesť na hrudníku.
- Nepríjemné pocity na iných miestach trupu
- Dýchavičnosť
- Nevoľnosť alebo zvracanie
- Závraty, mdloby
- U žien často aj bolesť v jednej alebo oboch rukách, bolesť chrbta, krku, čeľuste alebo žalúdka
Pokiaľ príznaky pretrvávajú aj po desiatich až dvadsiatich minútach, neotáľajte a zavolajte rýchlu lekársku pomoc.
Dôsledky
Vďaka pokrokom v medicíne už dnes mnohí pacienti srdcový infarkt prežijú. Avšak časť srdca, ktorá počas príhody nebola zásobovaná krvou, ostáva poškodená. Rozsah poškodenia závisí od toho, akú veľkú časť srdca zablokovaná cieva vyživovala a aký čas ubehne medzi poškodením srdca a jeho liečbou. Rana, ktorá na srdci vzniká po infarkte, sa hojí vytvorením jazvy. Našťastie srdce je veľmi silný orgán a dokáže ďalej pracovať, aj keď je jeho časť závažne poškodená. Ostáva síce oslabené a nie je viac schopné pumpovať do organizmu také množstvo krvi, ako u zdravého človeka, no správna liečba a zmeny životného štýlu pomáhajú predísť fatálnym následkom.
Liečba
Včasná a správna liečba infarktu môže pacientovi zachrániť život.
- Trombolýza – je to metóda liečby, pri ktorej sa rozpúšťa krvná zrazenina upchávajúca cievu, ktorá vyživuje srdce. Mala by byť pacientovi podaná čo najskôr (do 3 hodín), najlepšie výsledky sa dosahujú pri podaní do jednej hodiny od prvých príznakov infarktu. Čím skôr sa liečba zaháji, tým väčšiu časť srdcového svalu je možné zachrániť.
- Koronárna angioplastika – je to zákrok, pomocou ktorého sa zvyšuje prietok krvi v zúžených cievach. Lekár pri ňom zavedie do cievy pomocou katétra balónik, ktorý sa v zúženom mieste cievy nafúkne a tak stlačí usadeninu zužujúcu cievu. Potom sa balónik opäť sfúkne a spolu s katétrom sa vytiahne. Aj po tomto zákroku sa však cievy môžu znova upchať, preto sa niekedy využíva tzv. stent. Je to trubička z jemnej sieťoviny, ktorá je zvinutá do malého priemeru a pomocou balónového katétra sa umiestni na miesto, ktoré je zablokované. Keď sa balónik sfúkne, stent sa rozvinie, čím vytvorí v cieve pevnú oporu a udržiava ju priechodnú.
- Koronárny bypass – využíva sa u pacientov, u ktorých iné liečebné metódy nepomohli alebo sú srdcové cievy príliš upchaté. Je to chirurgický zákrok, pri ktorom sa časť cievy našije na upchaté miesto, ktoré sa tým obíde (premostí) a krv potom prúdi do srdca cez našitú cievu.