Poznáte správne hodnoty krvného tlaku?
Ideálny krvný tlak je 120/80 mmHg. Ak hodnota krvného tlaku prekročí hodnotu 140/90 mmHg, tento stav sa nazýva artériová hypertenzia a je nutné sa začať liečiť.
„Keď k nám príde pacient s výraznou dýchavicou, bolesťou na hrudi alebo opuchmi, väčšinou sa už u neho prejavili komplikácie, ktoré môžu znamenať aj závažné poškodenie srdca. Nemuselo sa to dostať až sem, ak by si pacient pred rokom či dvoma odmeral krvný tlak a zvýšené hodnoty by začal včas liečiť.
Nič nie je stratené ani v prípade, ak sa komplikácie už dostavia, avšak už si vyžadujú ďalšie liečenie, zatiaľ čo artériová hypertenzia by sa dala liečiť možno fixnou dávkou kombinovaných liekov a nefarmakologickou liečbou,“ konštatuje MUDr. Anna Vachulová, PhD., prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti.
Pre účinné dosahovanie kontroly hypertenzie je potrebné dodržiavať liečbu a zmeniť životosprávu. Spomedzi mnohých vecí, ktoré napomáhajú pri liečbe hypertenzie, sú najdôležitejšie zmena stravovania, nefajčenie a zvýšenie fyzickej aktivity.
Domáce monitorovanie tlaku krvi
Na diagnostiku stačí kvalitný tlakomer a správna metodika merania krvného tlaku. Veľký význam pri liečbe a diagnostike tohto ochorenia má domáce monitorovanie krvného tlaku. Ponúka hneď niekoľko výhod. Je pohodlné, rýchle a navyše odbúra tzv. syndróm bieleho plášťa, ktorý v nadväznosti na rozrušenie z prítomnosti lekára často skresľuje hodnoty tlaku smerom hore.
„Ak má človek opakovane zvýšený krvný tlak aj v pokoji doma, je potrebné ho liečiť. Pacienti majú pri domácom meraní tlaku krvi v priemere o 6/3 mmHg nižší tlak krvi, ako u lekára. Rozdiel medzi krvným tlakom meraným doma a v ambulancii lekára je väčší u mladších ľudí, ako u starších. Práve mladší ľudia častejšie trpia zvýšeným stresom v ambulancii – tzv. syndrómom bieleho plášťa, ktorý spôsobuje jednorazové zvýšenie tlaku krvi.
U starších pacientov je rozdiel medzi hodnotami nameranými doma a v ambulancii minimálny. Aj preto má domáce meranie tlaku u mužov v produktívnom veku veľkú výpovednú hodnotu pre lekára a pacientovi umožňuje priebežne kontrolovať svoje hodnoty tlaku krvi,“ hovorí MUDr. Adriana Šimková, PhD., hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo.
Aby boli hodnoty krvného tlaku namerané a vyhodnotené správne, domáce monitorovanie tlaku musí spĺňať nasledujúce zásady:
- pred meraním treba byť aspoň 5 minút v pokoji, predtým 30 min bez fajčenia, jedla, kofeínu a cvičenia,
- krvný tlak treba merať v polohe v sede, v tichej miestnosti s opretým chrbtom a pažami,
- nehýbte sa, nehovorte, relaxovane sedťe s neprekríženými nohami,
- manžeta by mala mať vhodnú šírku na úrovni srdca,
- výsledky merania si treba zapísať do Záznamníka domáceho monitorovania tlaku krvi a doručiť lekárovi.
- ideálne je urobiť si 2 merania dva až trikrát po sebe počas 7 dní. Prvé meranie by malo byť ráno, (ak človek užíva lieky, tak pred ich užitím) a druhé večer pred jedlom.
Ako používať merač krvného tlaku?
- Usaďte sa pohodlne a chvíľu zostante pokoji.
- Uvoľnite sa.
- Nohy majte na zemi a neprekrižujte ich.
- Umiestnite manžetu na odhalené rameno asi 2 cm nad lakťom tak, aby nebola veľmi utiahnutá, ani voľná. Manžeta by mala byť ideálne na úrovni srdca. Ak máte na sebe tenkú vrstvu oblečenia, môžete aj na ňu. Istejšie však bude, keď ju nasadíte na odhalené rameno.
- Počas merania nerozprávajte a zostaňte pokojní.
- Zopakujte ešte dve merania, každé o 2 až 3 minúty.
- Všetky tri namerané hodnoty tlaku a pulzu si zapíšte.
- Vypočítajte z druhého a tretieho merania priemer.
Najčastejšie chyby pri meraní krvného tlaku
- meranie vykonané necertifikovaným a nekalibrovaným tlakomerom
- zlá veľkosť manžety a jej zlé nasadenie
- nasadenie manžety cez viac vrstiev oblečenia
- zlé držanie ruky počas merania
- celkové nedodržanie zásad merania krvného tlaku
Brozura-pre-hypertonika-s-dyslipidemiou