Päť otázok a odpovedí o srdcovom zlyhávaní

1. decembra 2020

Aký je pohlaď lekára na „smart náramky“ merajúce srdcový tep, pripadne aj tlak? 

Stále viac ľudí si kupuje náramky alebo inteligentné hodinky na sledovanie svojho zdravia. Niektorí lekári dokonca odporúčajú, aby si pacienti pomocou nich kontrolovali srdcovú arytmiu. Dnes už na trhu existujú hodinky, ktoré samé vedia privolať pomoc. Ak spadnete a zraníte sa, automaticky zavolajú záchrannú službu.  Okrem počítania krokov, tepov a hodín spánku sú  inteligentný náramok a hodinky prístrojmi, ktoré vedia detekovať i srdcovú arytmiu.

Treba si uvedomiť, že náramky a hodinky na meranie krvného tlaku a pulzu nie sú len športovými doplnkami. Jedná sa o moderné a presné prístroje, ktoré umožňujú sledovať stav tela v reálnom čase. Môžu ich používať nielen športovci, ale aj ľudia s nízkym alebo vysokým krvným tlakom, vlastne ktokoľvek, kto si udržiava zdravý životný štýl a zaujíma sa o svoje zdravie.

Náramky alebo hodinky sú vybavené zabudovaným Bluetooth, ktorý umožní ich synchronizáciu so smartfónom, tabletom alebo notebookom. Všetky dáta a informácie sú odosielané do telefónu a spracovávané v špeciálnych aplikáciách. Vďaka čomu môže človek na obrazovke svojho telefónu vidieť indikátory svojho tela.

Každý, kto chce zistiť, ako náramok meria tlak, by mal vedieť, že toto zariadenie sa nedá porovnávať s klasickým EKG alebo klasickým tlakomerom, ale môže byť ich alternatíva. Prístroj neustále prenáša údaje do telefónu, čo vie pomôcť lekárovi určiť príčiny nízkeho alebo vysokého tlaku. Niektoré modely majú doplnkové funkcie, ako sú meranie stupňa potenia a telesnej teploty či kontrolu dychovej frekvencie.

Smart náramky a hodinky, ktoré merajú tlak a pulz, dokážu posúdiť aj úroveň únavy, dennú fyzickú aktivitu, kvalitu spánku, ba dokonca aj množstvo oxidu uhličitého v tele a krvi. Funkcia sledovania spálenia kalórií pomáha monitorovať presnosť dávok jedla. 

Moderné smart doplnky sú synchronizované s konkrétnymi operačnými systémami, a tomu by sa mala venovať zvýšená pozornosť pred ich zakúpením, pretože schopnosť úplného využitia zariadenia závisí od miery zosúladenia s konkrétnym smartfónom.

 

Môže liečiť vysoký krvný tlak aj všeobecný lekár alebo treba ísť ku kardiológovi?

Kardiológ sa ako špecialista prioritne zameriava na prevenciu, diagnostiku a liečbu chorôb srdca a krvných ciev. V našom zdravotníckom systéme môže iba ošetrujúci lekár odoslať pacienta ku kardiológovi. V tejto súvislosti špecializovanú zdravotnú starostlivosť hradia všetky zdravotné poisťovne.

Pole pôsobenia kardiológa je široké, keďže je možné s ním konzultovať bolesť na hrudi, lapanie po dychu, búšenie srdca, hypercholesterolémiu, arteriálnu hypertenziu, problémy súvisiace so zástavou srdca či po infarkte myokardu, endokarditídu a arytmie.

Kardiológ taktiež lieči choroby perikardu (vak obaľujúci srdce), choroby srdcových chlopní a ochorenia aorty.

Na Slovensku je zdravotná starostlivosť koncipovaná tak, že odborné vyšetrenia a nastavenie liečby spadajú do kompetencií kardiológa. Pacient ho navštevuje aj v prípade ťažkostí alebo počas kontroly zdravotného stavu. Predpisovanie liekov, toho času na e-recept, primárnu starostlivosť a telemedicínu však môže hypertonikom zabezpečovať i všeobecný lekár.

 

Ako zistím, že mám srdcové zlyhávanie?

Srdcové zlyhanie možno popísať ako stav, pri ktorom srdce zlyháva vo svojej funkcii ako pumpa, pretože nevie v dôsledku svoje neschopnosti prečerpať požadované množstvo krvi ku tkanivám a zásobovať ňou celý organizmus. Pri zlyhávaní dochádza k poruche funkcie ľavej komory, a teda aj srdca ako pumpy. Srdcové zlyhávanie postihuje asi jedno percento celkovej populácie a jeho  výskyt sa zvyšuje v závislosti od veku. Najčastejšími príčinami srdcového zlyhania sú  komplex symptómov únavy, skrátený dych, nedostatočná výživa tkanív počas námahy, vysoký krvný tlak a ischemická choroba srdca tj. nedokrvenosť tkanív srdca.

Typické znaky pri srdcovom zlyhávaní sú netolerovanie námahy, dýchavica, únava a edémy členkov. Pri srdcovom zlyhávaní je potrebné, aby sa klinické podozrenie vždy potvrdilo objektívnymi vyšetreniami, napríklad elektrokardiogramom (EKG), RTG hrudníka, hematologickým a biochemickým vyšetrením, echokardiografiou, prípadne ďalšími invazívnymi alebo neinvazívnymi vyšetrovacími metódami.

Starnutie populácie a nárast kardiovaskulárnych rizikových faktorov navyše ukazujú, že o srdcovom  zlyhaní budeme v budúcnosti viac počuť.

 ryan-o-niel-RENQujV_-ZU-unsplash

Ako viem minimalizovať riziko infarktu?

Infarkt môže nastať kedykoľvek, ide o dôsledok aterosklerózy, teda ochorenia, pri ktorom sa do poškodených stien ciev a tepien ukladajú tuky, ktoré oxidujú a tým vznikajú nánosy, z ktorých sa postupne stane v cievach prekážka. Cievy sa potom zužujú a priechod krvi sa sťažuje. Na druhej strane je možné čeliť infarktu tak, že človek dodržiava preventívne odporúčania, ktoré sú základom zdravého životného štýlu.  

V každodennej strave však majú tuky veľmi dôležité miesto, ak by sme ich úplne vynechali, mohli by sme čeliť  vážnym zdravotným problémom. Jednou z ich hlavných funkcií v ľudskom tele je vstrebávanie vitamínov, ktoré sú rozpustné iba v tukoch. Preto je lepšie zamerať sa na zdravé tuky, ktoré sa nachádzajú napríklad v avokáde, orechoch, morských rybách alebo v semienkach. Obmedzenie rafinovaného cukru v strave tiež prináša pozitívne účinky.

Kardiovaskulárne ochorenia sú najzávažnejším zdravotným problémom spojeným so stresom. Stres vyvoláva v ľudskom organizme poplachovú reakciu, ktorá aktivuje mozog, žľazy s vnútornou sekréciou, nervový a imunitný systém, čím sa zvyšuje cirkulujúci objem krvi, dochádza k zvýšeniu srdcovej frekvencie a uvoľneniu energie. Pokiaľ stres pôsobí dlhodobo, tak sa podieľa na rozvoji rôznych civilizačných chorôb, najmä srdcovo cievnych ochorení, ochorení tráviaceho systému alebo psychických ochorení. 

Je známa súvislosť medzi fajčením, pitím alkoholu a srdcovo-cievnymi chorobami. Fajčenie alebo vdychovanie veľkého množstva cigaretového dymu ovplyvňujú činnosť srdca a obehového systému.

Vyhnúť infarktu sa dá i fyzickou námahou. Ľudí s nadváhou postihujú srdcovo-cievne choroby v omnoho vyššej miere ako osoby s primeranou váhou. Nadváha je spojená s vysokou hladinou cholesterolu, cukrovkou, či vysokým krvným tlakom. Aj 30 minút fyzickej aktivity denne je skvelou prevenciou pred srdcovo-cievnymi chorobami.

Prevencia je základ, starostlivosť o cievy a o krvný obeh netreba zanedbávať.  Dôležitý je aktívny pohyb, kvalitné stravovanie či celkovo zdravý životný štýl. Preventívne prehliadky tiež netreba podceňovať a treba si nájsť čas a navštíviť lekára.

Kľúčom v prevencii proti vzniku infarktu je teda pestrá vyvážená strava, pravidelný aktívny pohyb a zároveň aj správna starostlivosť o svoje duševné zdravie.

 

Pacienti s kardiovaskulárnym ochorením sú rizikovou skupinou pre COVID-19. Čo odporúčate týmto pacientom?

Koronavírus je nebezpečný hlavne v tom, že sa veľmi ľahko šíri, a preto sa nesmú bagatelizovať odporúčania lekárov. Ľudia by mali dodržiavať všetky nariadenia, ktoré majú jasný cieľ, a to spomaliť šírenie nákazy. Je dokázané, že rozmnožovanie vírusu sa prirodzene zrýchľuje, aj keď sme zodpovední.

Ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktorí patria do rizikovej skupiny, sa môžu riadiť niekoľkými praktickými odporúčaniami. Mali by si dopriať stravu bohatú na vitamíny, živiny, minerály a bielkoviny,  v tomto období sa odporúča aj konzumácia výživových doplnkov, a to najmä vitamínu C, vitamínu D a zinku. Pokiaľ pacienti svoje zdravie dlhodobo zanedbávali, zostáva veriť, že sa ochránia aspoň dôslednou domácou karanténou a minimálnym kontaktom s druhými ľuďmi. 

Základná prevencia pred koronavírusom spočíva v častom umývaní rúk mydlom a vodou, a nikdy nie kratšie ako 30 sekúnd. Rúško je treba nosiť i mimo domova, rovnako je nutné vyhýbať sa väčším skupinám ľudí. Pri osobnom kontakte sa musí dodržiavať odstup najmenej dva metre. Ľudia, ktorí kašľú alebo kýchajú, môžu preniesť nákazu do vzdialenosti približne štyroch metrov. Medzi odporúčaniami, ako sa účinne chrániť, sú aj praktické rady. Napríklad ak ľudia nebývajú príliš vysoko, je ideálne nenastúpiť do výťahu, ale vybrať sa peši po schodoch. V domácnosti by sa mali pravidelnejšie dezinfikovať povrchy a dodržiavať zvýšenú čistotu. Neodporúča sa zbytočne dotýkať tváre, ak sa človek necítite dobre, mal by zostať doma. V neposlednom rade by sa mali obmedziť činnosti, ktoré oslabujú pľúca, napríklad menej fajčiť.

Tento článok vznikol s podporou spoločnosti Novartis, ktorá je partnerom kampane Mesiac o srdcovocievnych témach.

stiahnuť

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť