Dni po prekonaní infarktu
11. decembra 2020
Na nemocničnom lôžku po prekonaní infarktu myokardu si človek zvyčajne uvedomí, ako veľmi môže byť jeho srdce zraniteľné. Samozrejme je plný obáv, ale oporu vie nájsť v radách lekárov alebo v kruhu svojej rodiny.
Výskyt infarktu myokardu sa v posledných rokoch výraznejšie neznižuje, ale pozitívom je, že klesá počet pacientov, ktorí naň podľahnú. Za posledných desať rokov klesla úmrtnosť v súvislosti s týmto stavom na Slovensku takmer o tridsať percent. Väčšina pacientov, ktorí ho prekonali, sa znovu vráti do práce a vedie aktívny život.
Infarkt myokardu môže prísť kedykoľvek a kdekoľvek. Postihnúť človeka môže zrazu, ale jeho hrozba bol prítomná už viac rokov predtým. Infarkt myokardu je častejší u mužov ako u žien. Jeho typickým príznakom je silná zvieravá bolesť na hrudi za hrudnou kosťou, ktorá môže vystreľovať do ľavej paže alebo chrbta. Bolesť spravidla trvá niekoľko minút alebo hodín. Pri podozrení na tento akútny stav je potrebné okamžite volať lekársku pomoc.
Srdcový infarkt súvisí s aterosklerózou, je to jej dôsledok, keďže postihuje dôležité srdcové cievy, ktoré privádzajú krv do srdcového svalu. Ateroskleróza sa rozvíja nenápadne a pomaly. Treba ju však považovať za komplexný a priebežný proces.
Lekári predpokladajú, že za jej vznikom stojí vnútorná výstelka ciev (tzv. endotel), ktorá sa poruší. Keď sa tak stane, tuky, cholesterol a ďalšie látky v krvi môžu z nánosov postupne vytvoriť v cievach prekážku. Priesvit ciev sa v takom prípade zužuje a sťažuje priechod krvi. V situácii, keď sa nános v srdcovej artérii poruší, vytvorí krvnú zrazeninu, ktorá zablokuje riečište a môže upchať prítok krvi do srdcového svalu. To sú príčiny infarktu. Poškodenie alebo odumretie časti srdcového svalu, ktoré nasleduje po zablokovaní prívodu krvi do tejto oblasti, poznajú ľudia pod pojmom infarkt myokardu. Ak človeka postihne, časť jeho srdca odumrie, keďže sa preruší prívod kyslíka, ktorý doň prináša krv. Srdce je veľmi odolný orgán a aj napriek tomu, že jeho časť odumrie, zvyšok neprestáva pracovať. Kým sa sval nezregeneruje, jeho výkonnosť sa prirodzene obmedzí. Ak bolo srdce poškodené, infarkt ho oslabil, nemôže pumpovať toľko krvi ako predtým a je veľmi dôležité nezaťažovať ho nadmerne, kým sa jeho stav nezlepší.
Ako sa srdce postupne regeneruje, tak na poškodenom mieste sa začína vytvárať jazva. Tento proces v ľudkom tele trvá zvyčajne štyri až šesť týždňov.
Ľudia po infarkte môžu znovu začať s bežnými aktivitami v priebehu niekoľkých týždňov, ale budú musieť urobiť viaceré a možno aj zásadné zmeny v životnom štýle.
Asi osemdesiat až osemdesiatpäť percent ľudí mladších ako 65 rokov, ktorí prekonali infarkt, sú schopní vrátiť do svojho zamestnania. Samozrejme, návrat do aktívneho života závisí od niekoľkých okolností. Je preto dôležité zvážiť, ako vážne bolo srdce poškodené. Niektorí ľudia po skúsenosti s infarktom zmenia svoje zamestnanie a vymenia ho za menej náročné.
Pacienti, po prekonaní tak závažnej zdravotnej komplikácie, budú potrebovať i primerané množstvo odpočinku, ale vhodná fyzická aktivita a zachovanie si spoločenského života, sú nevyhnutné pre ich ďalší život. Kvalitný spánok je podstatný pre každého jedného človeka, ale obzvlášť pre tých, čo prežili infarkt. Odporúča sa zdriemnuť si, alebo si nakrátko odpočinúť aj počas dňa. Ľudia so srdcovými ochoreniami by mali relaxovať skôr, ako sa vyčerpá ich organizmus.
Rekonvalescenti po srdcovom infarkte sa môžu venovať prechádzkam či plávaniu. Fyzická aktivita je zdravá, no napriek tomu je dobré poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Lekár musí najskôr pacienta podrobiť špeciálnym testom, a až potom môže určiť vhodný rozsah fyzických aktivít.
Jedna z najlepších foriem rekonvalescencie, ktorú môže pacient pre seba urobiť, je začleniť sa do kardiologického rehabilitačného programu. Rehabilitácia dokáže výrazne urýchliť zotavovanie a môže zredukovať šance na srdcové problémy, ktoré by sa mohli v budúcnosti zopakovať.
Pre ľudí so srdcovým ochorením je nevyhnutné, aby svoju hmotnosť dokázali udržať v optimálnych hodnotách. Je veľmi dôležité konzumovať správne vyváženú diétu s odporúčaným množstvom proteínov, vitamínov a minerálov. Ak pacienti trpia nadváhou, zníženie hmotnosti pomôže znížiť obsah cholesterolu v krvi, znížiť či upraviť krvný tlak a zlepšiť prípadnú poruchu cukrového metabolizmu.
Lekár zvyčajne rekonvalescentom predpíše diétu sprevádzajúcu terapeutickú zmenu životného štýlu. Jej podstata spočíva v príjme nízkeho obsahu nasýtených mastných kyselín, transmastných kyselín, cholesterolu a sodíka. Súčasťou liečby je i predpísanie liekov na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, keďže množstvo veľkých štúdií dokázalo mimoriadne veľký vplyv týchto liekov na redukciu úmrtnosti u pacientov po infarkte.
Vysoký krvný tlak spolu s vysokou hladinou cholesterolu a fajčením patria medzi najväčšie riziká pre vznik infarktu a mozgovej príhody. To je dôvod, prečo sa odporúča pravidelná kontrola tlaku krvi.
Ak pacientov po prekonaní infarktu myokardu stále trápi vysoký krvný tlak, lekár im stanoví postup, ako ho znížiť. Kombinácia diéty, sledovania hmotnosti, fyzickej aktivity a liekov, to všetko sa odporúča vtedy, ak chce človek dostať svoj krvný tlak pod kontrolu. Niektorým ľuďom klesne tlak už po znížení hmotnosti alebo po znížení príjmu sodíka (soli) do organizmu.
Nikto nevie s istotou povedať, či človek zažije ďalší akútny stav v podobe infarktu myokardu, alebo nie. Ale ak bude dodržiavať rady lekára čo sa týka hmotnosti, diéty, fyzickej aktivity a telesných cvičení, práce, užívania liekov a odpočinku, má vysoké šance vyvarovať sa mu.
Tento článok vznikol za podpory spoločnosti