Srdcom športovec
3. decembra 2020
Problémy s hypertenziou nemusia človeka obmedzovať v aktívnom živote, ale skôr ako začne športovať, je dobré vedieť, aký má pravidelný pohyb vplyv na krvný tlak a čomu by sa osoby s vysokým tlakom mali skôr vyhýbať.
Vieme, že fyzická aktivita, cvičenie a zdravý životný štýl znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a v prípade ochorenia majú schopnosť ovplyvniť jeho závažnosť. Rovnako je tomu tak pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Napriek tomu, že v súčasnosti máme tieto poznatky, u väčšiny ľudí z vyspelých krajín prevláda sedavý spôsob života.
Vo všeobecnosti platí, že šport je taký zdravý, ako sa vykonáva. Pri jeho správnom využití čaká človeka veľa pozitívnych reakcií, pretože telesná aktivita výrazne vplýva na imunitný systém, ale aj na vegetatívny nervový systém. Šport je veľmi dobrým prostriedkom na znižovanie nadmernej telesnej hmotnosti, na odbúravanie stresu ako aj na znižovanie krvného tlaku.
Rôzne typy športových aktivít majú rôzny vplyv na krvný tlak. Poznáme dynamické druhy športov, ako je napríklad beh alebo bicyklovanie, a statické ako napríklad posilňovanie s činkami, pričom pacientom s vysokým krvným tlakom sa odporúča vybrať si z portfólia dynamických športov.
Kvalitatívny účinok športovej aktivity je možné vidieť vtedy, ak je intenzita záťaže zvolená primerane. Ideálna intenzita športovej aktivity je taká, aby pri nej človek mohol ešte rozprávať.
Beh, cyklistika, turistika či posilňovanie s veľmi malou záťažou sú veľmi účinné na zlepšenie kondície obehového systému a sú vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Aby boli účinné, mali by sa vykonávať aspoň 30 minút v strednej aktivite 5-krát týždenne.
Pri každom zvolenom športe by sa mal človek držať takej úrovne, aby sa v nej cítil komfortne. Ak je pri nejakej aktivite horúco, alebo je bolestivá, prípadne je pri nej človeku na odpadnutie, alebo sa mu nedá rozprávať, je treba aktivitu zmierniť.
Statické záťažové formy ako kulturistika s veľkou záťažou, box, potápanie spôsobujú zvýšenie hodnôt krvného tlaku, čo môže mať na ľudí liečiacich sa na hypertenziu nepriaznivé účinky. Dochádza totižto k náhlej kontrakcii iba určitej svalovej skupiny, a to vo veľmi krátkom čase. To znamená, že srdce bije silnejšie, cievy sa zúžia, čím sa prietok krvi zmenšuje, čo vedie ku skokovému zvýšeniu krvného tlaku.
Ľudia s ťažkými formami vysokého krvného tlaku by sa mali vždy zamyslieť nad tým, či je pre nich športová aktivita vôbec vhodná, alebo či bude mať pre nich priaznivý efekt. Veľmi dôležité je pred začatím vykonávania fyzického zaťaženia, aby pacient s vysokým krvným tlakom absolvoval dôkladné lekárske vyšetrenie a poradil sa so svojim lekárom o vhodnom druhu a intenzite športovej aktivity.
Športovo založení seniori nemusia vidieť účinky cvičenia tak výrazne. Dôvodom je to, že ich tepny sú staršie a cvičením sa nezmenia. Napriek tomu im aktívny pohyb prinesie úbytok hmotnosti, pokles hladiny cukru aj tukov v krvi a stratu časti brušného tuku, čo pomôže zlepšiť stav ich srdcovocievneho systému a znížiť kardiovaskulárne riziko.