Správne meranie krvného tlaku
9. marca 2020
Je dôležité, aby bol krvný tlak v každom prostredí meraný správnym postupom, správnou metódou, dôsledne pomocou validovaných (kontrolovaných) prístrojov.
Zdravotnícky pracovník väčšinou použije elektronický automatický tlakomer, ktorého manžeta na ramene je napojená na samotný merač. Nafúknutím manžety dôjde ku stlačeniu (kompresii) ramennej tepny a potom k postupnému uvoľňovaniu tlaku. V tomto čase sa meria krvný tlak v tepne.
Pri meraní je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Mali by sme pohodlne sedieť na stoličke s nohami na zemi, v tichej miestnosti, približne 5 minút, nekomunikovať s inými osobami pred začatím merania krvného tlaku. Aspoň hodinu pred meraním nepiť alkohol, čiernu kávu, nefajčiť a nebyť tesne po príjme jedla. Mali by sme uskutočniť minimálne dva merania, ideálne tri merania krvného tlaku v odstupe 1- 2 minúty. Zaznamenávame hodnotu krvného tlaku, ktorá je priemerom z posledných dvoch meraní alebo najnižšie nameranú hodnotu (zvyčajne je to tá naposledy nameraná).
Výsledkom merania krvného tlaku sú dva číselné údaje: systolický tlak (ktorý je výsledkom sily pumpovacej aktivity ľavej srdcovej komory, keď sa krv z nej dostáva tepnami do tela) a diastolický tlak (ktorý je komplexným výsledkom odporu a tepnovej aktivity v jednotlivých tkanivách celého tela). Hypertenzia sa definuje podľa aktuálnych odporúčaní odborníkov ako systolický alebo diastolický krvný tlak, ktorý sa rovná alebo prevyšuje hodnotu 140/90 mmHg.