Ochorenie srdcových chlopní
Srdcové chlopne majú v srdci mimoriadne dôležitú úlohu – zabezpečujú jednostranný tok krvi v srdci. Mnohé problémy so srdcovými chlopňami sa najprv prejavia ako šelest na srdci – zvuk, ktorý lekár počuje pri vyšetrení stetoskopom. Väčšinou je podobný sipotu či svišťaniu – keď ho spôsobuje krv prúdiaca pod tlakom z jednej srdcovej dutiny do druhej, alebo sa môže prejavovať zvukom podobným „kliknutiu“, pokiaľ srdcová chlopňa nedokáže brániť spätnému toku krvi. Poškodené chlopne narúšajú čerpaciu schopnosť srdca.
Medzi ochorenia srdcových chlopní patria:
- Stenóza – zúženie alebo stuhnutie chlopne, ktoré bráni dostatočnému prietoku krvi, keď je chlopňa otvorená. Najčastejšia je aortálna stenóza – zúženie aortálnej chlopne, ktorej cípy zvápenatejú a tým chlopňa stráca svoju pružnosť.
- Nedomykavosť chlopne – chlopňa sa nedostatočne zatvára, čo sa prejavuje spätným tokom krvi pri zavretej chlopni.
- Prolaps – degeneratívna porucha chlopne, ktorej klapky sa nedostatočne zatvárajú – môže prerásť do nedomykavosti chlopne.
- Atrézia – chlopňa nie je správne vyvinutá alebo úplne chýba.
Príčiny vzniku
Poruchy srdcových chlopní môžu byť vrodené alebo vznikajú degeneratívnymi zmenami chlopní, ku ktorým dochádza vekom alebo sú dôsledkom rôznych chorôb, napríklad endokarditídy či reumatickej horúčky.
Príznaky
- dýchavičnosť,
- bolesť na hrudníku,
- búšenie srdca,
- únava, závraty až mdloby pri záťaži,
- príznakom môže byť aj fibrilácia predsiení,
- pocit chvenia na hrudníku,
- častejšie migrény.
Liečba
Farmakologická liečba
Cieľom farmakologickej liečby je najmä zmiernenie prejavov ochorenia a tiež ochrana srdca pred ďalším poškodením. Pri liečbe ochorení srdcových chlopní sa využívajú betablokátory a blokátory kalciových kanálov, ktoré spomaľujú srdcovú frekvenciu a zmierňujú pocit búšenia srdca. Často sa užívajú aj lieky proti zrážaniu krvi, aby sa zmiernilo riziko vzniku krvných zrazenín. Podľa príznakov ochorenia sa v liečbe môžu využívať aj ACE inhibítory (pomáhajú pri liečbe vysokého tlaku a spomaľujú zlyhávanie srdca), antiarytmiká (pokiaľ srdce nebije pravidelne), antibiotiká (liečia infekcie), diuretiká (zmenšujú obsah tekutín v organizme, čo môže zmierniť zaťaženie srdca), či vazodilantanciá (rozširujú cievy a zmierňujú záťaž srdca).
Chirurgická liečba
Umožňuje problém s chlopňami vyliečiť, obnoviť ich správnu funkciu a tým predĺžiť život pacienta. Cieľom je opraviť alebo nahradiť srdcové chlopne, ktoré nepracujú správne.
- Balóniková dilatácia – zákrok, pri ktorom sa cievou zavedie do zúženej chlopne tenký katéter s balónikom. Ten po nafúknutí uvoľní zúženie a obnoví prúdenie krvi. Ide o menej invazívny zákrok, ako otvorené operácie srdca.
- Chirurgická plastika (rekonštrukcia chlopne) – operácia, pri ktorej sa zrasty v chlopni odstránia a chlopňa sa opraví.
- Náhrada poškodenej chlopne umelou protézou – odstránenie nefunkčnej chlopne a všitie náhrady z plastu, kovu alebo biologického materiálu – chlopňová protéza.