Príčiny vzniku
Príčiny vzniku chorôb srdca sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho ochorenia.
Najčastejšou príčinou kardiovaskulárnych problémov, teda tých, ktoré postihujú srdce a cievy, je ateroskleróza, pri ktorej sa v stenách ciev hromadia tukové usadeniny a zužujú jej priesvit. Vysoký krvný tlak súčasne spôsobuje, že steny ciev hrubnú a strácajú svoju ohybnosť. Tieto procesy bránia správnemu prúdeniu krvi k orgánom a tkanivám.
Poruchy srdcového rytmu – arytmie zase vznikajú ako dôsledok vrodených chorôb srdca, koronárnej choroby srdca, prekonaného infarktu, vysokého krvného tlaku, ale príčinou môže byť aj porucha srdcových chlopní, cukrovka, fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu alebo kofeínu, užívanie drog, stres, ako aj niektoré lieky a výživové doplnky.
Infekcie srdca, ako je perikarditída (zápal osrdcovníka), endokarditída (zápal chlopní a vnútornej výstelky srdca) či myokarditída (zápal srdcového svalu), môžu spôsobiť baktérie, vírusy, parazity, ale aj lieky, ktoré môžu vyvolať alergickú alebo toxickú reakciu, napríklad niektoré antibiotiká. Infekcia srdca môže vzniknúť aj ako dôsledok niektorých iných ochorení, hrozí napríklad pacientom so systémovým lupusom či zápalom ciev.