Leto je definitívne tu! Čo môžu v tomto období pre seba urobiť hypertonici?
12. júla 2021
Horúčavy a vysoká vlhkosť vzduchu môže byť pre hypertonikov nebezpečná kombinácia. Máme pre vás pár rád, na čo by ste si mali dať pozor.
Letné horúčavy dokážu zakývať s nejedným zdravým človekom. Točí sa nám hlava, lapáme po dychu, strácame rovnováhu. Keď sa horúčavy spoja so zvýšenou vlhkosťou vzduchu, pacientom s hypertenziou začnú zvoniť poplašné zvony.
V lete naše telo stráca soli, ako sú sodík či draslík, ktoré sú životne dôležité. Následne strácame vodu vo forme potu a vazodilatácie. Dôsledkom čoho nám klesá aj krvný tlak. Napriek všetkému, s určitými preventívnymi opatreniami vedia aj pacienti s hypertenziou stráviť letné mesiace zdravo.
Zostavili sme pre vás päť jednoduchých a praktických pravidiel, ktorým odporúčame venovať pozornosť v horúcom počasí.
Osem pohárov vody
Ochranný a ochladzujúci mechanizmus nášho tela je potenie, ktoré zabraňuje prehriatiu organizmu a jeho následnému skolabovaniu. Keď sa v tele zvyšuje dehydratácia, u pacientov s hypertenziou sa to môže prejaviť ako hypotenzia, podobná užitím lieku používaným na reguláciu krvného tlaku. Výsledkom je, že pociťujeme mdloby a u niektorých sa môžu prejaviť iné závažné problémy ako napríklad renálna dysfunkcia. Odporúčame preto vypiť denne aspoň osem pohárov (2 litre) vody.
Športujte až večer
Cvičenie je pre kardiovaskulárne zdravie nevyhnutné. Cviky by sa však mali vykonávať pravidelne, v správnom čase a dlhodobo po celý život. Lieky na hypertenziu s močopudnými účinkami sa pridávajú k strate tekutín, ktoré rovnako strácame pri fyzickej aktivite potením. Vyvarujte sa väčšej fyzickej záťaži minimálne do 15-tej hodiny poobednej, keď sú horúčavy najsilnejšie. Ideálne si naplánujte cvičenie v podvečerných hodinách a to dve hodiny po jedle.
Teplá alebo studená sprcha?
Studená voda stenčuje a zužuje naše cievy a to má za následok vysoký krvný tlak. Ak je váš tlak pod kontrolou a pravidelne užívate lieky, môžete sa osprchovať aj studenšou vodou. Ak však stav svojho tlaku nepoznáte, alebo ste ho dlhšie nekontrolovali, studená sprcha sa neodporúča. Nezabúdajte tiež na to, že ak svoj pitný režim nedodržujete, následná horúca sprcha vám môže znížiť krvný tlak až príliš.
Čo pridať do jedálnička?
Polotovary a niektoré trvanlivé potraviny môžu obsahovať nadbytok soli, a pre náš organizmus nie sú príliš vhodné. V tele sa jej vplyvom zadržuje voda a sodík, čím sa zvyšuje krvný tlak. Odporúčame preferovať ľahko stráviteľné potraviny bohaté na vlákninu - ovsené vločky, ovocie, listová zelenina. Skúste vymeniť živočíšne bielkoviny za rastlinné (fazuľa, zelenina, obilniny, orechy). Pomáha to regulovať krvný tlak a udržuje zdravé črevá.
Návšteva u lekára
V lete, z dôvodu dovoleniek, navštevujeme svojich lekárov oveľa menej. Pravidelné kontroly u svojho lekára (ideálne raz do mesiaca) by nemali vynechať pacienti s ťažkosťami obličiek spojené s krvným tlakom alebo s inými chronickými ochoreniami, ktorí zvyčajne užívajú viac ako jeden liek.
Na záver by sme vás radi povzbudili k prijatiu zdravého životného štýlu bez fajčenia a alkoholu, či iných návykových látok. Cez leto vieme tieto neduhy obmedziť a nahradiť napríklad chrumkaním mladej mrkvičky, či popíjaním výborných nealkoholických, čerstvo pripravených, chladených drinkov s mätou a citrónom.