Možnosti prevencie
Zdravie srdca významne ovplyvňuje životný štýl. Správnou životosprávou je možné niektorým ochoreniam predchádzať, pri iných je zase možné zmenou životného štýlu podporiť úspešnosť liečby. Nasledujúce kroky vám poradia, ako zdravie svojho srdca podporiť:
- Prestaňte fajčiť: Fajčenie je hlavným rizikovým faktorom vzniku ochorení srdca. Nikotín totiž zužuje krvné cievy a tak núti srdce pracovať tvrdšie, aby dokázalo zásobovať tkanivá krvou a živinami. Zároveň oxid uhoľnatý v cigaretovom dyme ničí vnútornú výstelku ciev, čo tiež zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Ak chcete znížiť riziko vzniku ochorení srdca a ich komplikácií, tým najlepším prvým krokom je preto prestať fajčiť. Škodlivé je aj pasívne fajčenie, preto by ste mali podporiť aj vašich príbuzných, aby s týmto zlozvykom skoncovali.
- Kontrolujte si krvný tlak: Zdraví ľudia by si mali dať zmerať krvný tlak u lekára aspoň raz za dva roky. Pokiaľ už trpíte vysokým krvným tlakom alebo máte v anamnéze srdcovocievne ochorenia, lekár vám odporučí častejšie kontroly. Ideálna hodnota tlaku krvi je 120/80 mmHg. Výhodné je mať tlakomer doma.
- Kontrolujte si hladinu cholesterolu: Prvé vyšetrenie hladiny cholesterolu by mal človek absolvovať okolo 20. roku veku a potom aspoň každých 5 rokov. Hladina „zlého“ LDL cholesterolu u zdravého človeka by nemala presiahnuť 3,4 mmol/l (milimol na liter). Pokiaľ však už trpíte srdcovocievnym ochorením alebo máte viacero rizikových faktorov v osobnej anamnéze, cieľová hladina by mala byť nižšia ako 2,6 mmol/l. Mimoriadne opatrní by mali byť pacienti, ktorí už prekonali srdcový infarkt alebo trpia cukrovkou a ich hladina cholesterolu v krvi by sa mala pohybovať okolo hodnoty 1,8 mmol/l.
- Dbajte sa správnu liečbu diabetu: Ak trpíte cukrovkou, dbajte na správnu a dostatočnú liečbu, aby ste hladiny cukru v krvi udržiavali pod kontrolou. Pomôže vám to predchádzať vzniku srdcovocievnych ochorení.
- Pohybujte sa: Fyzická aktivita má na organizmus blahodarný vplyv – pomáha dosiahnuť a udržať správnu telesnú hmotnosť, kontrolovať diabetes, cholesterol i vysoký krvný tlak. Obyčajne sa odporúča 30-60 minút cvičenia denne. Pokiaľ nemáte každý deň dostatok času, doprajte si aspoň 10 minút fyzickej aktivity. Ak už trpíte srdcovou arytmiou alebo poškodením srdca, poraďte sa o vhodnom cvičení a jeho intenzite najprv so svojím lekárom.
- Jedzte zdravo: Vhodné stravovanie vám pomôže udržať správnu telesnú hmotnosť, ale aj hladinu cholesterolu a krvný tlak. Do jedálnička zaraďte čo najviac ovocia, zeleniny a celozrnných potravín a naopak, znížte príjem tukov a soli. Raz alebo dvakrát týždenne si doprajte ryby, vhodné je aj chudé mäso a nízkotučné mliečne výrobky. Uprednostňujte potraviny, ktoré obsahujú veľa vitamínov, minerálnych látok a vlákniny, no zároveň nie sú kalorické.
- Udržiavajte si telesnú hmotnosť: Ľudia s nadváhou majú vyššie riziko ochorení srdca. Schudnúť by rozhodne mali muži, ktorí majú obvod pása nad 101 cm a ženy s obvodom pása nad 88 cm, keďže práve u nich je riziko ochorenia srdca najvyššie.
- Zmiernite stres: Môže to byť náročné, ale pokúste sa znížiť stres, ktorý prežívate, na minimum. Pomôcť vám môžu rôzne techniky, napríklad hlboké dýchanie, relaxácia svalov, či meditácia.
- Dodržiavajte hygienu: Umývajte si pravidelne ruky, vyhýbajte sa kontaktu s chorými ľuďmi, dbajte na ústnu hygienu a pri čistení zubov používajte nielen kefku, ale aj zubnú niť. Pomôže vám to predchádzať jednak infekciám samotného srdcového svalu, ale tiež bakteriálnym a vírusovým infekciám inde v organizme, ktoré tiež zaťažujú srdce.
- Dajte sa zaočkovať proti chrípke: Ak trpíte srdcovocievnym ochorením, hrozí vám pri chrípkovom ochorení vyššie riziko srdcového infarktu či zlyhania srdca. Preto by ste sa mali dať zaočkovať proti chrípke, čím toto riziko znížite.