Perikarditída
Srdce je zvonka kryté väzivovým, vakovitým obalom, ktorý sa odborne nazýva perikard – po slovensky osrdcovník. Vo vnútri perikardu sa nachádza tenká dvojitá membrána a medzi nimi je malé množstvo tekutiny, ktoré chráni srdce pred trením a nárazmi.
Perikarditída je zápal osrdcovníka, ktorý sa prejavuje jeho opuchom a podráždením. Obyčajne nespôsobuje vážnejšie problémy a u väčšiny ľudí sa stav zlepší do 7-10 dní. Niekedy sa však môžu objaviť komplikácie, ako je tvorba tzv. perikardiálneho výpotku – hromadenie tekutiny pod osrdcovníkom.
Príčina
Najčastejšou príčinou býva vírusová infekcia, ale môže sa objaviť aj po prekonaní srdcového infarktu, poranení hrudníka, po operácii srdca, alebo ako sprievodná komplikácia iných ochorení, napríklad zvýšenej činnosti štítnej žľazy, obličkových ochorení, tuberkulózy, HIV, či lupusu.
Príznaky
- Ostrá bolesť v strede alebo na ľavej strane hrudníka, ktorá sa môže šíriť k lopatke a zhoršuje sa pri hlbokom nádychu alebo keď si človek ľahne. Môže trvať niekoľko hodín až dní a v pokoji neodznieva.
- Mierne zvýšená teplota,
- Slabosť,
- Pocit silnej únavy,
- Kašeľ,
- Čkanie,
- Bolesť svalov,
- Závraty až mdloba.
Liečba
Pokiaľ sa neobjavia komplikácie, perikarditída zvyčajne odznie sama od seba v priebehu niekoľkých dní či týždňov. Ako pomocná liečba sa môžu užívať nesteroidné protizápalové lieky (napr. aspirín či ibuprofén), ktoré zmiernia bolesť. Odporúča sa dostatok odpočinku a vyhýbanie sa namáhavej fyzickej aktivite. Pokiaľ je príčinou zápalu bakteriálna infekcia, na jeho liečbu sa využívajú antibiotiká.
Ak ochorenie neustupuje alebo sa jeho príznaky dokonca zhoršujú, môže to byť príznakom hromadenia tekutiny a zvýšeného tlaku v oblasti srdca, ktoré si vyžadujú ďalšiu liečbu. Proti opuchom a výpotku sa užívajú diuretiká. Pri pretrvávajúcom zápale sa využíva tiež liečba kortikosteroidmi. Pokiaľ je perikardiálny výpotok rozsiahly, môže takmer úplne utlačiť srdce a zablokovať prúdenie krvi a spôsobiť tzv. srdcovú tamponádu, preto je vtedy nutné odstrániť tekutinu čo najskôr. Možno ju odsať špeciálnou ihlou, ktorá sa zavádza medzi rebrá do osrdcovníkového vaku alebo sa pacient podrobí krátkemu chirurgickému výkonu, pri ktorom sa tekutina vypustí a do osrdcovníka sa zavedie drén na odvádzanie výpotku.