Kongenitálne (vrodené) choroby srdca

Pojem „kongenitálne“ označuje ochorenia, ktoré vznikli ešte pred narodením. Ide o abnormality v štruktúre srdca, ktoré sa vyvinú ešte počas vnútromaternicového vývoja. Vrodené choroby srdca postihujú asi 1 zo 100 detí.

Niektoré vrodené choroby sa srdca sa prejavia ihneď po narodení, iné počas detstva a niektoré sa prejavia až v dospelosti. Niektoré z nich nespôsobujú žiadne príznaky.

Príčina

Vo väčšine prípadov je príčina vrodeného ochorenia srdca neznáma. Poznáme však faktory, ktoré môžu ich pravdepodobnosť zvýšiť – napríklad genetické abnormality alebo poruchy chromozómov (napr. Downov syndróm), užívanie niektorých liekov počas tehotenstva, či vírusová infekcia matky počas prvého trimestra tehotenstva (napr. rubeola). Riziko je až dvojnásobné, pokiaľ sa vrodené ochorenie srdca vyskytuje u niektorého z rodičov alebo súrodencov.

Typy vrodených chorôb srdca

Medzi najčastejšie vrodené ochorenia srdca patria:

  • Poruchy srdcových chlopní – napr. stenóza aortálnej chlopne, úplné uzavretie chlopne, ktoré bráni normálnemu krvnému obehu, či naopak nedomykavosť srdcových chlopní.
  • Defekty steny medzi srdcovými dutinami – otvory či priechody medzi odlišnými dutinami srdca spôsobujú, že sa odkysličená a okysličená krv miešajú medzi pravou a ľavou stranou srdca.
  • Poruchy srdcového svalu, ktoré môžu viesť k zlyhávaniu srdca.
  • Nesprávne prepojenie žíl a tepien v srdci – umožňuje nesprávne prúdenie krvi, kedy sa odkysličená krv môže namiesto do pľúc dostávať do tela alebo naopak – okysličená krv neprúdi do tela, ale do pľúc.

Príznaky u detí

Medzi najčastejšie príznaky vrodených ochorení srdca u novorodencov a detí patrí:

  • Cyanóza (modré až fialové sfarbenie kože, nechtov či pier),
  • Rýchle dýchanie, dýchavičnosť pri dojčení, nechutenstvo,
  • Slabé priberanie na hmotnosti,
  • Opakujúce sa pľúcne infekcie,
  • Neschopnosť pohybovať sa.

Príznaky u dospelých

Kongenitálne choroby srdca sa u dospelých ľudí najčastejšie prejavujú dýchavičnosťou, obmedzenou schopnosťou vykonávať fyzickú aktivitu a šelestom na srdci. Niekedy sa ale neprejavujú žiadnymi príznakmi a nespôsobujú žiadne problémy.

Liečba

Spôsob liečby závisí od závažnosti a typu ochorenia. Niektoré mierne poruchy nie je potrebné liečiť, lebo nespôsobujú žiadne príznaky ani riziko. Iné treba liečiť pomocou liekov, alebo neinvazívnymi či chirurgickými zákrokmi na srdci, ktoré „opravia“ poruchy v štruktúre srdca. Väčšina dospelých s vrodeným ochorením je po celý život pravidelne kontrolovaná odborným lekárom.

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť