Angína pectoris
Angína pectoris znamená bolesť s pocitom tlaku na hrudníku, ktorá vzniká ako dôsledok nedostatočného prekrvenia srdcového svalu, čím sa mu nedostáva dostatok kyslíka a živín. K tomu dochádza pri hromadení usadenín na stenách ciev, ktoré prekrvujú srdcový sval. Bolesť obyčajne trvá len niekoľko minút a môže sa objavovať opakovane. Na rozdiel od srdcového infarktu je nedokrvenie srdca krátkodobé a nespôsobuje trvalé poškodenie srdcového svalu. Často sa angína objaví, keď má srdce zvýšené požiadavky na krv a kyslík, napríklad pri fyzickej námahe alebo pri emočnom strese, kedy stúpa tep a krvný tlak.
Príznaky
- zvieravá až pálivá bolesť, najčastejšie v strede, prípadne na ľavej strane hrudníka,
- pocit tlaku na hrudníku,
- prechodná dýchavičnosť,
- slabosť, pocity úzkosti,
- bolesť býva najčastejšie vyvolaná záťažou alebo psychickým stresom,
- v pokoji bolesť odznieva,
- príznaky sa môžu prejavovať s rôznou frekvenciou – u niektorých pacientov sa objavia len raz či dvakrát do mesiaca, u iných aj 5-6 krát denne,
- bolesť môže „vystreľovať“ do ľavého ramena alebo ruky, ale aj do krku, hrdla, čeľuste, chrbta i žalúdka.
Typy angíny pectoris
Stabilná angína
Objavuje sa pri námahe alebo emočnom strese a je spôsobená prechodným nedostatkom kyslíka v srdcovom svale. Obyčajne odznie v priebehu niekoľkých minút po ukončení záťažovej činnosti a nespôsobuje trvalé poškodenie srdcového svalu.
Atypická angína
Bolesť sa neobjavuje pri námahe, ale v pokoji. Príčinou býva stiahnutie svalov krvnej cievy kŕčom, ktorý spôsobí jej zúženie.
Nestabilná angína
Je závažná a nepredvídateľná, keďže sa môže objaviť po námahe, ale aj v pokoji. Jej príčinou je krvná zrazenina, ktorá vzniká uvoľnením časti usadenín v cievach vyživujúcich srdce. Zrazenina môže cievu čiastočne alebo úplne uzavrieť. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý môže vyústiť do srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody.
Liečba
Keďže angína pectoris sa spravidla objavuje pri námahe alebo emočnom vypätí, prvoradé je prerušiť činnosť, ktorú vykonávate a v pokoji počkať, či bolesť ustúpi. Pokiaľ sa však príznaky u vás objavili po prvýkrát, vyhľadajte zdravotnú pomoc. V liečbe angíny pectoris sa využívajú tieto lieky:
- Nitroglycerín – najčastejšie využívaný liek pri angíne pectoris. Rozširuje cievy, čím zmierňuje prejavy ochorenia. Existuje v podobe tabliet, ako aj náplasti, z ktorej sa látka pomaly vstrebáva do organizmu. Pri akútnom záchvate angíny sa tabletka alebo sprej podáva pod jazyk, aby sa zabezpečilo rýchle vstrebávanie účinnej látky. Obyčajne uľaví od bolesti do 5 až 15 minút.
- Betablokátory – spomaľujú činnosť srdca, pôsobia proti vysokému krvnému tlaku, novšie prípravky tiež rozširujú cievy a znižujú nároky srdcového svalu na kyslík.
- Blokátory kalciových kanálov – rozširujú cievy vyživujúce srdce a zlepšujú prietok krvi k srdcu.
- Aspirín – zrieďuje krv a tým pomáha zmenšiť riziko srdcového infarktu a cievnej mozgovej príhody.