Viete, koľko soli denne spotrebujete a ako soľ vplýva na naše zdravie?
23. júla 2021
Ako prevencia aj ako cielené zníženie vysokého krvného tlaku, zníženie rizika kardiovaskulárnych chorôb, mŕtvice a srdcového infarktu sa medzi iným odporúča zníženie denného príjmu soli.
„Väčšina ľudí ani nevie, koľko sodíka konzumujú, ani riziká, ktoré predstavuje,“ hovorí Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie WHO.
A práve WHO odporúča udržať príjem soli na nie viac ako 5 g denne (asi 2 g sodíka), to je asi 1 čajová lyžička. Podľa ich zistení však väčšina ľudí pravdepodobne konzumuje oveľa viac soli. Dôvod, prečo väčšina ľudí prekročí maximálnu odporúčanú dennú dávku sodíka, je, že často využívajú ľahký prístup k priemyselne spracovaným potravinám, ktoré obsahujú príliš veľa soli či glutamanu sodného.
Je tomu skutočne tak?
Medzinárodný tím vedcov z Ontaria v Kanade vo svojom výskume z roku 2018 zistil zaujímavé skutočnosti. Tento výskum sa konal v 18 krajinách sveta, pričom vedci sledovali spotrebu sodíka na viac ako 90 000 ľuďoch vo veku 35 až 70 rokov.
Zistilo sa, že zvýšený denný príjem sodíka malo až 80 % obyvateľov Číny. Avšak zvyšné krajiny vykazovali oveľa lepšie hodnoty, ich priemerný príjem sodíka bol 3 až 5 g denne (čiže v norme). Iba 5 % obyvateľov v týchto krajinách prekročilo hraničný denný limit. Z ich záverov rovnako vyplýva, že mierne prekročenie odporúčanej dennej dávky soli (resp. sodíka) nespôsobuje žiadne zdravotné problémy.
Výskumníci na sledovaných skupinách zaznamenali vyššie riziko vzniku mozgovej príhody a kardiovaskulárnych chorôb iba tam, kde priemerný príjem sodíka výrazne presiahol 5 gramov denne. Pre predstavu je to asi 2,5 lyžičky soli.
Dôležitým faktom ostáva, že ľudia s rezistentnou hypertenziou majú sklon k zadržiavaniu tekutín v cievnom riečisku, následkom čoho sa zvyšuje krvný tlak. Pre nich je naopak dôležité udržiavať hladinu sodíka v správnych hodnotách.
Soľ, sodík a draslík
Kuchynská soľ obsahuje 40 % sodíka a 60 % chlóru. Sodík je minerálna látka, nevyhnutne potrebná pre správne fungovanie procesov v našom tele. Udržuje acidobázickú rovnováhu, prenosy nervových impulzov a reguláciu distribúcie telesných tekutín. Sodík je nenahraditeľný pre obličky, svaly a nervovú činnosť. Prirodzene, sodík prijímame vo forme solenia nášho jedla, avšak takmer 80 % sodíka prijmeme konzumáciou priemyselne spracovaných potravín. Draslík (potassium) sa vo vnútri nášho tela podieľa na elektrolytickej rovnováhe, v podstate udržiava optimálne množstvo vody vo vnútri buniek a mimo nich. Zásadne ovplyvňuje mnoho dôležitých funkcií v našom tele. Jeho nedostatok sa výrazne podpíše na našom zdraví.
Ktoré spracované potraviny obsahujú najviac soli?
Šunka, saláma, slanina, párky, klobásy, syr, slané ryby, sójová omáčka, instantné polievky, kečup, horčica, majonéza, ale aj rôzne pekárenské výrobky. Čipsy, chrumky a pukance nevynímajúc. Nezabúdajme, že soľ sa pridáva do jedla počas varenia i vo forme bujónu alebo syra. Nie vždy ide o obsah soli, niekedy vzniká problém jednoducho preto, že ľudia takéto potraviny konzumujú príliš často. Prekvapením môže aj byť to, že v bežných rozpustných vitamínových doplnkoch môžete nájsť až 1 g soli v jednej tablete. Zvážte preto prechod na nešumivú tabletu, najmä ak vám bolo odporúčané strážiť alebo znížiť príjem soli.
Zdroj: pixabay.com
Nič nie je stratené, na pomoc prichádza draslík
Znie to možno príliš jednoducho, ale naozaj by iba stačilo pridať oveľa častejšie do nášho jedálnička ovocie a zeleninu. Obsahujú totiž draslík, ktorý podľa WHO nielenže znižuje negatívny vplyv nadmerného príjmu sodíka, ale dokonca prispieva k zníženiu krvného tlaku.
Vedúci výskumu z Ontaria Andrew Mente hovorí: „Zistili sme, že v krajinách, kde majú ľudia vyšší príjem draslíka, bolo riziko závažných kardiovaskulárnych problémov, vrátane smrti, výrazne nižšie.“
Medzi potraviny s vysokým obsahom draslíka patrí napríklad: červená repa, biela a červená fazuľa, tekvica/cuketa, paradajky, zemiaky a sladké zemiaky, banány, pomaranč, avokádo, špenátové listy, losos, huby alebo dokonca kokosová voda či červený melón.
Koľko soli by bolo ideálne konzumovať?
Napriek všetkému ľudské telo bez sodíka jednoducho nevie fungovať. Ak ste zdravý, príjem soli nemusíte výrazne znižovať. Podľa nedávnych štúdii dokonca zistili, že drastické zníženie príjmu soli (draslíka) môže závažne narušiť naše zdravie (môže sa prejaviť nízkym krvným tlakom, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou či nechutenstvom).
Aj tu teda platí zlatý stred. Avšak je nevyhnutné sa čo najviac vyvarovať spracovaným potravinám a radšej ich nahradiť prirodzeným jedlom ako ryža, mäso, cestoviny v odporúčanom množstve a primerane solené. Nakoniec je viac ako žiaduce pridať do nášho jedálnička väčší podiel ovocia a zeleniny s vyšším obsahom draslíka.