Vajcia a cholesterol. Ako to v skutočnosti je?

6. marca 2022

Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je prirodzenou súčasťou buniek ľudského tela. Má dôležitú úlohu pri spracovaní tukov z potravy a pri tvorbe žlče z niektorých vitamínov a hormónov. Cholesterol sa čiastočne tvorí priamo v ľudskom tele, najmä v bunkách pečene. Ďalšiu časť prijíma naše telo potravou, predovšetkým zo živočíšnych zdrojov.

Koľko cholesterolu obsahujú vajcia?

Živočíšne zdroje, ktoré obsahujú cholesterol sú napríklad pečeň, vnútornosti, mlieko, mliečne výrobky, mäso a údeniny. Zaujímavú potravinu v súvislosti s cholesterolom tvoria vajcia. Vaječný žĺtok obsahuje 200 mg cholesterolu, zároveň však vajce obsahuje 1 700 mg lecitínu, ktorý napomáha cholesterol odbúravať.
Čítajte tiež: https://andawell.sk/viete-ako-spravne-skladovat-slepacie-vajcia/

Konzumácia vajec teda nezvyšuje existujúce množstvo cholesterolu  v tele (závisí od množstva, veku a genetiky jedinca). Potraviny s vysokým obsahom tukov, najmä saturovaných a transmastných kyselín, majú oveľa väčší vplyv na zdravie srdca , ako  cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku.

Čo obsahuje vaječný žĺtok?

Okrem toho vaječný žĺtok obsahuje vápnik a železo. Tie v našom tele fungujú ako prenášači kyslíka v krvi. Potrebuje ich tiež náš imunitný systém a energetický metabolizmus a iné dôležité funkcie. Železo vo vaječnom žĺtku má formu hemoglobínového železa, a to je  najlepšie absorbovateľná a použiteľná forma železa nachádzajúca sa v  potravinách.

Prečo by ste mali jesť bielka?

Bielka z vajec sú bohatým zdrojom bielkovín. O bielkovinách je dobre známe, že sú to jedny z najdôležitejších látok v tele. Jednoducho povedané, ľudské telo využíva bielkoviny pre budovanie nového svalstva a opravu nového. Jedno stredne veľké vajce (M), má približne také isté množstvo bielkovín ako 30 gramov vareného mäsa, rýb alebo hydiny.  Vaječná bielkovina je tak nielen najlepším zdrojom bielkovín v našej strave, ale aj najlacnejšia.

Kedy konzumovať vajcia?

Najlepšie ráno. Vajcia majú vysoký index sýtosti, takže na raňajky vám dodajú potrebnä energiu a nutričné látky na celý deň. Mnohé štúdie potvrdili, že keď začínate deň vajíčkami, zvýšite si pocit nasýtenia. To je aj dôvod, prečo sa odporúčajú pri redukčných diétach.

Vyskúšajte si na raňajky napríklad varené vajcia. Dajte si k nim toust z tmavého chleba, obložte ho syrom alebo šunkou a pridajte k nemu paradajky a bazalku.

Odporúčajú vajcia výživoví poradcovia?

Lekári aj výživoví poradcovia odporúčajú vajcia zaradiť do svojho jedálnička (ideálne 2 až 3 denne). Vajcia v sebe majú veľa vitamínov a výživných látok, ktoré sú prospešné pre naše srdce a zdravý životný štýl. 

Nehľadajme teda chyby tam, kde nie sú. Namiesto toho škrtnime z našich nákupných zoznamov fast food, či polotovary a začnime uprednostňovať zdravé čerstvé lokálne jedlá. Nevysmážajme, ale varme. Jedzme to, čomu rozumieme a čo poznáme. Čítajme zloženie potravín  a tabuľky s nutričnými hodnotami. Aj cereálna tyčinka tváriaca sa zdravo, môže mať v sebe toľko ukrytých jednoduchých cukrov, že by sme sa možno aj čudovali. 

Mali by sme jesť to, čo sa kupovalo a konzumovalo kedysi - zeleninu, ovocie (v čase, kedy rastú), mäso, vajcia, ryžu a zdravé tuky. Do svojho každodenného jedálnička zaraďme aj fyzickú aktivitu (aspoň dlhú prechádzku), minimalizujme stres a kvalitne spime.

Pred kúpou vajec si skontrolujte krajinu ich pôvodu a nakupujte iba slovenské vajcia. Sú bez škandálov, pod neustálou kontrolou, čerstvé, zdravé a najmä bezpečné.

Pôvod vajec zistíte podľa pečiatky na škrupine. Musí označovať označenie SK.

Každé vajce je označené číselným kódom, na základe ktorého môžete identifikovať nielen jeho pôvod, ale aj spôsob produkcie.

Prvé číslo prezrádza, v akom chove bolo vajce vyprodukované.

0 - Ekologický chov (BIO)
1 - Voľný chov - chov vo voľnom výbehu
2 - Podstieľkový alebo voliérový chov
3 - Klietkový chov

  

Staňte sa členom nášho občianskeho združenia

Zaregistrujte sa zdarma a získajte bezplatné členstvo s množstvom výhod.

Registrácia
Zatvoriť