Naučte sa zvládať stres - meditujte
29. marca 2023
K najvýznamnejšej nefarmakologickej liečbe patrí dodržiavanie zdravého životného štýlu. Tento výraz je už tak zaužívaný, že mnohí ani nevedia, čo pod neho vlastne zaradiť. Keď vedome siahnete po jablku namiesto po údenom, ste na dobrej ceste. Ak sa „donútite“ každý deň chodiť alebo behať, prípadne pridáte aj nejaké kardio cvičenie, takisto idete dobrým smerom. A keď prestanete fajčiť, budete menej soliť, začnete si doma variť z čerstvých surovín, objavíte čaro ovocia a zeleniny a obmedzíte cukor, tak to je to správne. To je v skratke to, čomu sa hovorí zdravý životný štýl.
Pre "srdciarov" je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu aj pravidelné domáce meranie krvného tlaku. V prípade, že trpíte nadváhou alebo obezitou, je nutné začať s tým niečo robiť. Nechoďte však do posilňovne len tak, poraďte sa predtým s lekárom, výživovým poradcom, a/alebo profesionálnym trénerom. Títo špecialisti vám urobia program na mieru. A to s ohľadom na váš zdravotný stav, denný režim a ďalšie premenné.
Stres náš každodenný
Pri nefarmakologickej liečbe a zdravom životnom štýle sa veľa skloňuje aj slovo stres. Krátkodobý alebo dlhodobý. Stres sa stal neoddeliteľnou súčasťou života mnohých z nás. Pokiaľ sa práve nestresujeme obavami o naše zdravie, stresujeme sa prácou, spoločenským dianím a celým radom ďalších vecí. Preto niet divu, že mnoho ľudí trpí chronickým stresom, ktorý má za následok nespavosť a často aj zdravotné komplikácie, zahŕňajúce vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne ochorenia. Môže prejsť aj do depresie a chronickej úzkosti.
Naučte sa zvládať stres
Naučte sa preto zdravé spôsoby, ako zvládať stres. Doprajte si kvalitný spánok, pustite si svoju obľúbenú hudbu, zapíšte sa na hodiny jógy alebo tai chi a meditujte. Výsledok jednej lekárskej štúdie hovorí, že sa meditácia študuje už dlhé roky a nejde o placebo efekt. Johns Hopkins Madhav Goyal, MD, MPH a tím výskumníkov preskúmali 47 meditačných štúdií, na ktorých sa zúčastnilo 3 515 dobrovoľných pacientov. Väčšina z nich netrpela klinickou depresiou alebo klinickou úzkosťou.
Meditácia prináša úľavu
Aký je ich záver? „Zdá sa, že meditácia poskytuje takú úľavu od niektorých symptómov depresie, akú zistili iné štúdie s antidepresívami,“ hovorí John Hopkins Madhav Goyal. Dobrovoľníci, ktorí absolvovali osemtýždňový meditačný kurz, zaznamenali 10 až 20 % zlepšenie symptómov depresie a 5 až 10 % zlepšenie symptómov úzkosti. Meditácia je tiež vhodná na zníženie bolesti.
Cvičenie sebauvedomenia
Najužitočnejším typom meditácie v Goyalovej štúdii je meditácia všímavosti – cvičenie sebauvedomenia. Zahŕňa sústredenie sa na prítomný okamih a jemné presmerovanie, bez posudzovania, kedykoľvek sa pozornosť zatúla. Meditácia môže zmierniť depresiu tým, že na chvíľu zastaví neustále sa víriace obavy a strachy, ktoré ju môžu poháňať.
„Ak som v depresii zo životnej zmeny, ako je rozvod alebo strata zamestnania, a stále na to myslím, môžem byť ešte viac depresívny. A víriace myšlienky môžu spôsobiť kaskádu symptómov, ktoré vedú k pocitu oslabenia,“ hovorí Goyal. „Jedným zo spôsobov, ako môže všímavosť pomôcť, je spôsobiť, že sa zastavíte a budete menej reagovať na čokoľvek, čo vás trápi. Tento proces môže zmierniť symptómy, čím sa stanú menej obťažujúcimi a časom sa môže stať druhou prirodzenosťou s väčšou meditačnou praxou.“
Spracovala Andrea Hinková - Tarová
Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/high-blood-pressure-hypertension/hypertension-what-you-need-to-know-as-you-age