Svetový deň hypertenzie - TOP 10 faktov o hypertenzií
17. mája 2023
Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je celosvetovo hlavnou príčinou predčasných úmrtí. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sú v ohrození stotisíce Slovákov a stále pribúdajú.
Vysokému krvnému tlaku sa zvykne hovoriť aj tichý zabijak. Väčšina ľudí totiž zistí, že má hypertenziu, až keď ich postihne srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie možno odhadovať, že 1,28-miliardy dospelých vo veku 30 až 79 rokov má hypertenziu. Pritom až 46 % si neuvedomuje, že má problém. Menej ako polovica (42 %) s hypertenziou je diagnostikovaná a liečená a asi len 1 z 5 dospelých (21 %) s hypertenziou ju má aj pod kontrolou. Hypertenzia je hlavnou príčinou predčasných úmrtí na celom svete.
Vývoj počtu sledovaných pacientov s hypertenziou na Slovensku je podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) nelichotivý a má značne stúpajúci trend. Dlhodobo ide o najčastejšiu skupinu diagnóz v kardiologických ambulanciách.
Tu je TOP 10 faktov o hypertenzií, ktoré by ste mali vedieť
1.Hypertenzia je jedným z najbežnejších ochorení, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete.
2. Hypertenzia môže byť asymptomatická. Väčšina ľudí s hypertenziou nemá žiadne zjavné príznaky. Preto je dôležité si pravidelne merať krvný tlak a sledovať jeho hodnoty.
3. Je hlavným rizikovým faktorom pre srdcové ochorenia. Vysoký krvný tlak je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vývoj srdcových ochorení, ako sú infarkt myokardu a srdcové zlyhanie.
4. Môže ovplyvniť ďalšie orgány. Chronický vysoký krvný tlak môže poškodiť cievy a orgány, ako sú srdce, mozog, obličky a oči.
5. Môže byť dôsledkom genetických faktorov. V niektorých prípadoch môže byť hypertenzia spôsobená genetickými faktormi a môže sa vyskytovať vo viacerých generáciách v rodine.
6.Je spojená s nesprávnym životným štýlom. Nekontrolovaný príjem soli, vysoká konzumácia alkoholu, fajčenie, nezdravá strava a sedavý životný štýl, môžu prispieť k rozvoju hypertenzie.
7. Môže byť ovplyvnená stresom. Chronický stres a dlhodobé vystavenie sa stresovým situáciám môžu mať vplyv na vývoj hypertenzie u niektorých ľudí.
8. Diagnostika sa robí meraním krvného tlaku. Diagnostika hypertenzie sa zvyčajne vykonáva meraním krvného tlaku pomocou tlakomera.
9. Dôležitá je pravidelná kontrola krvného tlaku. Pravidelná kontrola krvného tlaku je dôležitá pre monitorovanie stavu hypertenzie aj na účinnosť liečby.
10. Možno ju kontrolovať a riadiť. Hypertenzia je chronické ochorenie, ktoré sa však dá kontrolovať a riadiť prostredníctvom zmien životného štýlu, stravovania, fyzickej aktivity a liekov pod dohľadom lekára.
Tieto fakty nám pripomínajú dôležitosť prevencie, sledovania a liečby hypertenzie. Merať krvný tlak, dodržiavať zdravý životný štýl , pravidelne navštevovať lekára a užívať predpísané lieky, sú dôležité opatrenia na minimalizáciu rizika a udržanie zdravia.
Je dôležité mať na pamäti, že hypertenzia je vážne ochorenie, ktoré môže mať závažné dôsledky. Informovanie sa o tejto téme, včasné vyhľadanie lekárskej starostlivosti a aktívny prístup k liečbe svojho krvného tlaku, sú kľúčové pre zdravie a kvalitu života.
Varovnými signálmi hypertenzie sú ranné bolesti hlavy, krvácanie z nosa, nepravidelný tlkot srdca, zhoršenie zraku či bzučanie v ušiach. Najmä ľudia s krvným tlakom nad 180/120 môžu pociťovať silné bolesti hlavy, bolesť v hrudi, závraty, ťažké dýchanie, nevoľnosť, vracanie, rozmazané videnie alebo iné zmeny videnia, úzkosť, zmätok, bzučanie v ušiach, krvácanie z nosa, abnormálny srdcový rytmus. V takých prípadoch treba vyhľadať lekára. No rovnako tak nemusia hypertonici pociťovať nič a jediný spôsob, ako zistia pravdu, je meranie krvného tlaku.
K tomu nabáda aj tohtoročný Svetový deň hypertenzie, ktorého témou je: „Zmerajte si správne krvný tlak, kontrolujte si ho, a žite dlhšie!“