KARDIOVASKULÁRNE ZDRAVIE: NENECHAJME SA OBRAŤ O ROKY ŽIVOTA
14. novembra 2019
Aj my ako Únia pre zdravšie srdce sme sa zapojili do kampane Sv. deň diabetu, ktorá vyšla 14.11. Môžete sa v nej dočítať o liečbe a prevencii diabetu, kardiovaskulárnych ochoreniach či pridružených ochoreniach spojených s diabetom.
Celý článok nájdete: https://www.info-zdravie.sk/diabetes/kardiovaskularne-zdravie-nenechajme-sa-obrat-o-roky-zivota/#
Na Slovensku v súčasnosti už asi niet rodiny, v ktorej by sa niekto neliečil na ochorenie srdca, alebokde by kardiovaskulárnemu ochoreniu nikto nepodľahol. Príčiny vzniku týchto ochorení môžu byť rôzne a závisia aj od dedičnosti a životného štýlu pacienta.
Rodinnú anamnézu síce ovplyvniť nevieme. Správna životospráva, ako prevencia pred ochoreniami, je ale v našich rukách.
Časovaná bomba v organizme
Čísla hovoria jasne. Až deväť z desiatich občanov Slovenska má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárnych ochorení. Vysoký krvný tlak, cholesterol či obezitu. Hlavným problémom je to, že rizikové faktory nijako nebolia a človek dlho ani netuší, že v jeho organizme sa skrýva časovaná bomba. Napríklad v podobe srdcového infarktu. Vážnym rizikom pre srdce však môže byť aj cukrovka.
Pravidelné kontroly u lekárov nám môžu v mnohých prípadoch zachrániť život.
Počet diabetikov stúpa
Srdcovocievne ochorenia sú okrem iného častou komplikáciou aj čoraz viac rozšíreného diabetu. Pacienti, ktorým sa popri diabete vyskytnú aj srdcové komplikácie, majú horšiu prognózu aj ťažší priebeh ochorenia. Cukrovka poškodzuje tepny, ktoré vyživujú jednotlivé orgány. Diabetici sú vystavení vyššiemu riziku srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody a asi 70 % úmrtí na diabetes u pacientov starších ako 65 rokov súvisí práve s poškodením srdca.
Riešením je prevencia
My, pacienti a členovia Únie pre zdravšie srdce, vieme, že ku správnej liečbe kardiovaskulárnych a ďalších pridružených ochorení nepatrí len užívanie liekov. Dôležité je aj pravidelné cvičenie, ak je to možné, tak aj zníženie telesnej hmotnosti. V neposlednom rade aj eliminácia stresových situácií. Je dôležité uvedomiť si, že pravidelné kontroly u lekárov nám môžu v mnohých prípadoch zachrániť život. Pravidelná kontrola krvného tlaku, EKG, kontrola hladiny lipidov a inzulínu v krvi. Aj fyzická aktivita a vyvážená strava majú zmysel. Nepodceňujme prevenciu ochorení, ktoré nás môžu obrať o roky života, ak im nebudeme venovať dostatočnú pozornosť.
Ing. Peter Kollárik
prezident Únie pre zdravšie srdce